Kilőtt az acél ára

A vasérc ára hétéves csúcsra emelkedett, mivel Kína gazdasági fellendülése hajtja az acél iránti keresletet. A nyugati világ felhasználása továbbra is alacsony, ha pedig megmarad a trend, akkor csak felárral tudnak majd termelni, ami rontja a jövedelmezőséget.

Még akkor is, ha a koronavírus-járvány miatt a nyugati acélgyártás visszaesett, a vasérc ára ismét emelkedik, mivel a kínai acélgyártók magasan tartják a termelést, hogy támogassák az ottani gazdasági fellendülést. A vasérc ára nemrég tonnánként 133,05 dollárra emelkedett, ami az elmúlt hét év legerősebb szintje.

Acélgyártás

Jó hír ez az acéliparnak, amelyet - hasonlóan a gazdaság szinte összes másik szereplőjéhez - nagyon megviselt a koronavírus-járvány és a miatta kialakult válság. A karanténintézkedések, valamint a járműipar leállása miatt a kohók és a fémfeldolgozók visszavették a termelésüket idén tavasszal. Azóta az enyhülő korlátozások miatt, és a durvuló járványhelyzet ellenére a világ legtöbb országában fokozatosan növekedésnek indult a gyártás. Az Egyesült Államokban és Európában a termelés a tavaszi volument már meghaladja, de továbbra is elmarad az egy évvel ezelőtti szinttől. Mivel a piaci kereslet a hagyományos felvásárlók részéről alacsony, a kohók beindítása és üzemeltetése pedig nagyon költséges, csak az igények kielégítését célozzák.

Kína ránk hozta a vírust, de már túllépett rajta

Kínában, ahol a hatóságok agresszívan felléptek, hogy visszaszorítsák a járványt, az üzemek rekord mennyiségben termelnek acélt - még a téli időszakban is, amikor jellemzően visszaesik a piaci kereslet a fémre, mert a hidegebb idő miatt kevesebb az infrastrukturális beruházás az ország északi tartományaiban. A kínai nyersacél-termelés októberben 92,2 millió tonna volt, ami 13 százalékkal több mint egy évvel korábban. A Kínai Vas- és Acélszövetség nemrégiben azt jósolta, hogy az ázsiai ország éves nyersacél-termelése meghaladja az egymilliárd tonnát 2020-ban, ami ha így lesz, akkor 5 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest.

Kína acélszerkezet

A befektetett eszközök mennyisége - ami magában foglalja a gyártást, az ingatlan- és az infrastrukturális beruházásokat, - folyamatosan növekszik, és a kínai feldolgozó ipari teljesítmény mutatója novemberben hároméves csúcsra emelkedett. Ez a folyamat nem egyedülálló a világon, de kevés hasonló pálya van: októberben Vietnámban és Törökországban is enyhén megugrott a termelés, Indiában pedig szinte kilőtt a kibocsátás. Az ázsiai spekulánsok körében népszerű kínai vasérc-határidős szerződések értéke és mennyisége is ugrásszerűen megugrott.

"A [vasérc] árak növekedése elsősorban a kínai infrastruktúra, az ingatlan és a feldolgozóipar erőteljes keresletét tükrözi" - írta Vivek Dhar, a Commowealth Bank of Australia elemzője piaci előrejelzésében. Elmondta, hogy a kínai kikötőkben tartott vasérckészletek enyhe csökkenése is segítette a drágulást, ugyanis így még inkább erősödött a keresleti piac. Az elemzők szerint a kínai acélgyárak haszonkulcsa továbbra is egészséges az ottani acélárak emelkedése miatt, ami jól kecsegtet a vasérc iránti kereslet esetében.Tovább ront az árakon, hogy Ausztrália Pilbara régiójának legnagyobb bányái, amelyek a tengeren szállított összes vasérc több mint felét adják, karbantartási munkákat végeztek infrastruktúrájukon, korlátozva az exportot.

Drágulás - de meddig?

A jelenlegi drágulás növeli az európai gyárak költségeit, ami tovább lassítja a gazdaság recesszióból való kilábalását. Minél drágábban szerez acélt az autóipar és az építőipar annál kisebb haszonkulccsal tudja értékesíteni termékeit, ami kedvezőtlenül hat a kontinens teljes feldolgozóiparára is. Az infrastrukturális beruházások is drágábbá válhatnak, ami kihívást jelenthet a növekvő eladósodottságú országoknak, mint amilyen Magyarország is. A hazai acél tetők és egyéb acél építőipari termékek piacán januárban 18-20%-os áremelés volt, amit februárban követni fog egy újabb kb. 10-16%-os emelkedés. A nagy kérdés csak az, hogy ekkora árszint ugrást kibír-e ez a építési technológia, vagy a vásárlók az acél tetők helyett áttérnek más anyagokra (beton, kerámia, pala, stb...)? A választ várhatóan az év első felében meg fogjuk kapni.