CO2 csökkentés hőszigeteléssel

Naponta felmerülő téma életünkben az energiahatékonyság és a környezetvédelem, melyek szoros szimbiózisban állnak egymással. Gondoljunk csak a saját háztartásunkra, ahol folyamatosan azon törjük a fejünket, hogyan tudnánk még többet megtakarítani a számlán és ezzel együtt kisebb ökológiai lábnyomot hagyni magunk után.

A legkézenfekvőbb megoldások egyike a takarékos háztartási készülékek beszerzése és a megújuló energiaforrások használata. Egy jól megválasztott A+ kategóriás mosó vagy mosogatógép, egy kondenzációs kazán vagy egy napelem a háztetőn mind ezt a célt szolgálja és viszonylag sok ismeretanyag áll rendelkezésünkre a témában.

Hőszigetelés

Gondoltunk-e már arra viszont, hogy a hőszigetelés is komoly mértékben csökkentheti a káros anyag kibocsátást? Tudjuk-e, hogy egy jól megválasztott szigetelőanyaggal nem csupán komfortérzetünkön és a gázszámlánkon tudunk változtatni, hanem a klímaváltozáson is?

Ha tudatosan szeretnénk tenni a magunk szintjén a klímaváltozás ellen, akkor mindenképp készíttessük el az ingatlanunk energetikai térképét. A hazai háztartások, főként a családi házak energetikai besorolása lesújtó eredményt mutat. Legtöbbjük F-G besorolású, vagyis a legkorszerűtlenebb kategóriába tartozik. Ennek oka, hogy nagyobb hányaduk a 1960-1980-as években épült és azóta nem esett át komoly energetikai korszerűsítésen. Energiaigényük meghaladhatja  a 400—500 kWh/m2/év felhasználást, ami most épülő modern társaikhoz képest tízszeres mértékű.

Ennek megfelelően a CO2 kibocsátás is óriási hazánkban, így hatalmas lehetőségek állnak rendelkezésre ennek csökkentésére.

Az egyik leghatékonyabb módszer az ingatlanunk szigetelése. Lakásunk vagy családi házunk megfelelő szigetelésével nagyon sokat tudunk tenni a környezetünkért. Már egyetlen fűtési szezonban is akár egy tonnával tudjuk csökkenteni saját háztartásunk CO2 kibocsátását, ami jelentős mennyiség. Mindezt úgy, hogy ugyanolyan meleg eléréséhez kevesebb energiát használunk fel, így kisebb kibocsátással számolhatunk a minőségi szigetelésnek köszönhetően.

Külső falak szigetelése és a CO2 kibocsátás csökkentése

Hazánkban az összes felhasznált energia több mint 40%-át fordítjuk épületállományunk energiaigényének fedezésére. Kézenfekvő tehát az épületszerkezetek, így a külső térhatároló falak fokozott hőszigetelése, javítva ezzel az adott épület energia hatékony fenntartását és csökkentett CO2 kibocsátását. A szerkezetek fokozott hőszigetelésével, jelentősen csökkenthető a felhasznált energia (fűtés/hűtés) valamint a kibocsátott káros anyag mennyisége. Az épületek hőveszteségének jelentős része, ami akár a 30 százalékot is meghaladhatja, a falszerkezeten át távozik. A hőszigetelés előnyös hatásai nemcsak télen, a fűtési költségek megtakarításában jelentkeznek, hanem nyáron, a hőségben is hűvösen tartott ingatlanunkban.

A tető hőszigetelése környezetbarát üveggyapottal

Mivel lakóingatlanunkban az elpazarolt energia 25 százaléka a tetőn keresztül távozik, nem kérdés, hogy erre a területre kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Utólagos hőszigeteléssel nemcsak a sík felületek hőátadása csökken, hanem a hőhidak (szerkezeti csatlakozások elemeknél, ablakkereteknél, falsarkoknál, stb.) hatása is nagymértékben mérséklődik. Az épület típusától függően ez utóbbi nagymértékben lehet felelős az összveszteség egy komoly részéért. Ha pedig szigetelünk, miért ne tehetnénk meg környezetbarát módon?
A Knauf Insulation által gyártott üveggyapot 90%-ban újrahasznosított üvegből készül, melyhez Európa különböző pontjain található szelektív gyűjtőiből vásárolják meg a színes és fehér üveget. A termék különlegessége emellett, hogy új, megújuló forrásból származó, formaldehid- és kőolajmentes kötőanyagot tartalmaz.

A KnaufInsulation  szintén környezetbarát terméke a Heraklith fagyapot, mely hasonló, megújuló alapanyagokból készül, károsanyag kibocsátás nélkül. A Knauf Insulation termékek természetes alapanyagokokból készülnek. A kőzetgyapot például egy bazaltszármazék, az üveggyapot pedig egy szilikátszármazék, ami 85%-ban újrahasznosított üvegből készül. 

Klíma helyett szigetelés, avagy csökkentsük a kibocsátást nyáron is

Az utóbbi évek forró nyarai mindannyiunkat arra sarkalltak, hogy klímát tegyünk a lakásunkba vagy folyamatosan használjuk a már meglévő készüléket. Negyven fokos kánikulában kevés embernek jut eszébe az, hogy a klímaberendezés áramfogyasztása is nagymértékben növeli a CO2 kibocsátást. Pedig minél jobban hűtjük az ingatlanunkat, annál inkább növeljük vele a külső meleget és földünk erőforrásainak fogyasztását. Ezzel szemben, ha természetes anyagokkal szigeteljük ingatlanunkat és árnyékolást is használunk, akár 5-7 °C fokkal is csökkenthetjük lakásunk belső hőmérsékletét a nyári időszakban. Ezzel nem csak a villanyszámlát, hanem a CO2 kibocsátást is jelentősen tudjuk mérsékelni.

Gyártás és szállítás alacsonyabb kibocsátással

Az üveggyapot esetében már a gyártás során kiemelkedően hatékony gyártási környezetet hoznak létre, hogy a lehető legalacsonyabb széndioxid-kibocsátással járjon a legjobb minőségű anyagok előállítása. Nemcsak a gyártás, de a csomagolás terén is fontos szempont a környezettudatosság. A magas színvonalú, korszerű csomagolástechnikának köszönhetően a termékek kisebb helyet foglalnak el, ami a keletkező szemét mennyiségét is csökkenti, és a szállításhoz szükséges üzemanyagét is.

Ne feledjük: egy jól kivitelezett hőszigetelés 50 éven keresztül szolgálja ingatlanunkat és többszörösen visszahozza a szigetelésbe fektetett összeget. Nem mellesleg még a kibocsátást is jelentősen csökkenti, vagyis kisebb ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után nap mint nap.