Arcvonal - Gódi Attila

 

Milyen nálatok - a Terránnál - a COVID helyzet?

Kihívásokkal teli, mint mindenki számára, annyi biztosan elmondható, hogy emlékezetes év lesz a 2020. Jó hír viszont, hogy eddig csak néhány munkatársunk - közöttük én is - fertőződött meg, és szerencsére súlyos tünetek vagy kórházi kezelés nélkül, két-három hét kényszerpihenő után mindenki vissza tudott térni a munkába. Örömmel mondhatom, hogy jelenleg mindhárom hazai és két külföldi üzemünk is teljes kapacitással működik. Év végére vélhetően elérjük a kitűzött terveket, ami rekordot, minden idők legnagyobb értékesítési volumenét jelenti. Az idei évben került bevezetésre a Generon napelemes termékünk, ami a COVID ellenére szintén kiválóan teljesít. Természetesen, mint mindenki, mi is aggódunk a Kollégák egészségéért, és bízunk benne, hogy a termelés zavartalan maradhat a jövőben is. Vészhelyzeti forgatókönyveket készítettünk, hogy felkészüljünk az esetleges nem várt helyzetekre. Tavasszal 49 napra be kellett zárni a pécsi irodánkat, és otthonról dolgoztunk. A Terrán csapata a home office alatt is jól vizsgázott, az értékesítés, marketing, logisztika otthonról is kiválóan el tudta látni a feladatát. A gyártás természetesen nem tudott home office-ba vonulni, így ők a veszély ellenére is folytatták a munkát, a védőintézkedések maximális betartása mellett. 

Összefoglalva tehát továbbra is óvatosnak kell lennünk, de az eddigi eredményeink biztatóak, és a kihirdetett kormányzati döntéseknek köszönhetően optimistán nézünk a jövőbe. Iparágunk a komoly támogatások révén jó helyzetben várhatja a folytatást.

Mesélj magadról! Tudom, hogy programozó matematikus, közgazdász, könyvvizsgáló és adószakértői végzettséged van. Ez elég elméleti vonalnak tűnik, mégis hogyan csöppentél bele egy cserépgyár működésébe/életébe?

Ebben az összefüggésben még sosem gondolkodtam, de a végzettségeim valóban elsősorban elméleti hátteret jelentenek a számomra. A programozói múltam, melyet közel 10 évig végeztem, izgalmas, sok munkával járó időszak volt, alkotó tevékenységként éltem meg, és így gondolok vissza rá a mai napig is. A kreativitásom részben talán innen is ered. A cserépgyártó vállalkozás hosszú ideje kötődik feleségem családjához, hisz a nagypapa, Mészáros Kálmán, az udvarban álló apró műhelyben 1920-ban fogott hozzá a tevékenységhez. 

A rendszerváltást követően a családi hagyományok jó alapot biztosítottak arra, hogy bővítsük a tevékenységet. Ekkor már közel két évtizede az apósom, dr. Mészáros Vilmos, másodállásban vezette a kis üzemet. Valójában a család számára egzisztenciális kérdés is volt, hogy belefogjunk a vállalkozás bővítésébe. Vilmos bíztatott minket, hogy mindez jó lehetőséget jelenthet számunkra. Az ő hite és lelkesedése volt a történet alapja. Erre épült fel a ma már 8 országban tevékenykedő, 5 gyárral működő, közel 400 munkatársat foglalkoztató, 16 Mrd forintos árbevételt elérő vállalkozás. Hosszas tépelődést követően vettünk egy nagy levegőt, feladva korábbi munkánkat, belevágtunk egy új és számunkra lényegében teljesen ismeretlen dologba.

Milyen tanulási folyamaton mentél keresztül az elmúlt 20 évben, és miben változtatott meg Téged a Terránnál eltöltött idő?

A kezdeti időszakban teljesen új és mindannyiunk számára ismeretlen dologba csöppentünk. A korábbi kisipari, manuális gyártás nagyon távolt állt az ipari tömegtermeléstől. A végeredmény mindkét esetben megegyezik, de minden területen – beszerzés, gyártás, logisztika, értékesítés, adminisztráció – teljesen eltérő megoldásokat igényel.  Valóban új helyzetben találtuk magunkat. Az én korábbi könyvelő irodai és programozói tapasztalatomról hamar kiderült, hogy az új környezetben nem sok hasznát fogom venni.

Mindent a nulláról kellett megtanulnunk. Első lépésként finanszírozást kellett találnunk az eszközök megvásárlásához, majd nyugati gépgyártókkal vettük fel a kapcsolatot, és megvettük az első gépeket, felépítettük az első cserépgyárat. Menet közben tanultuk meg a működés fortélyait, akár a ’learning by doing’ klasszikus tankönyvi példája is lehetnénk. Ebben az időszakban rengetget utaztunk, főként a vezető európai gyártók üzemeit látogattuk meg, ahol apránként ellestük a gyártás és a piacépítés fortélyait, volt olyan év amikor 16 országban jártunk. Így húsz év elteltével talán elmondható, hogy a feladott leckét egészen jól megtanultuk, hiszen az építőanyag-iparban rajtunk kívül kevesen mondhatják el magukról, hogy három multinacionális versenytárs mellett piacvezetővé nőtte ki magát.

Nagyon fontos, hogy mindez elkötelezett kollégáink nélkül nem sikerült volna. A vállalatirányítás és ezzel párhuzamosan a napi működés gyakorlati kérdéseit együtt sajátítottuk el, legtöbbjükkel már 15-20 éve közösen dolgozunk. A kollágáimmal való együttműködés számomra elengedhetetlenül fontos, az elért eredményeink a Terrán közösségének a munkáját dicsérik.

Gódi Attila Terrán

Mik azok a mérföldkövek, amiket nagy sikerként éltetek meg eddig a Terránnál?

Számomra a mérföldkövek a gyárak átadásához kötődnek. A kezdeti időszak nosztalgikusan szép emlékű. Az első automata gyártósor beszerelésekor és elindulásakor, 1998-ban nem gondoltuk volna, hogy ilyen messzire eljutunk. Az új gyárak felépítése és üzembe helyezése, 2004 Farkasd, 2008 Kunszentmiklós, 2012 Bóly, 2018 Aranyosgyéres, mind fontos esemény és előrelépés volt a Terrán életében, 4 évente sikerült egy-egy új üzemet felépítenünk. Ezek az évek elképesztően sok munkával jártak.

Amikor 4-5 évvel ezelőtt piacvezető pozícióba kerültünk Magyarországon, az szintén egy meghatározó és fontos lépcső volt. A munkakörülményeinket tekintve az új, modern pécsi központi irodába való beköltözésünk további pozitív változást hozott.

A legnagyobb előrelépést mégis az új termékünk piacra lépése jelenti. A hagyományos tetőfedő anyagok gyártása mellett óriási ugrás számunkra a Generon napelemes tetőcserép bevezetése. Ez a termék egy másik korba, egy másik iparágba vezethet el minket. A klasszikus nagy volumenű feldogozóipari tevékenységtől a lézer és robottechnológia, az energetika, az automatizált elektronikai gyártás felé. Nagyon bízunk az új termék sikerében. A tetőre helyezett hagyományos napelemes modulok esztétikai megjelenése megkérdőjelezhető, erre eddig nem született megfelelő megoldás, a Generon áttörést jelent ezen a téren.

Vannak-e további tervek/ tervezett mérföldkövek a munkádban a képzeletbeli bakancslistádon?

Igen és remélem, hogy a fejlődésünk továbbra sem áll le. Igyekszem továbbra is az innováció motorja lenni, sőt a családom szerint néha talán túl is nyomom a gázt. A működés optimalizálása és a versenyképesség növelése folyamatosan új feladatokat jelent számunkra. Az üzleti folyamatok digitális átalakítása ugyancsak érdekes kihívás. De a terveink között szerepel a külpiacok további bővítése is. Mindig nagy és izgalmas feladat, egy valódi kaland számunkra egy új piacra belépni. A napi működés mellett erre is készülünk, piacelemzésekkel, felmérésekkel. A legnagyobb projektünk a már említett napelemes tetőcserép, a Generon. Ez most mindent felülír, a fő fókuszt erre öszpontosítjuk, a termék és a technológia fejlesztése továbbra is gőzerővel zajlik.

A vállalat családi kézben van. Milyen munkamegosztás van a családtagok között?

A felségem édesapja, dr. Mészáros Vilmos, idén töltötte be a 80. életévét, minden nap bejár a bólyi irodába, és napjában többször is végigsétál az üzemen, ellenőrzi a termelést. Lelkesedése és éleslátása mintaként szolgál mindannyiunk számára. Tavasszal a tudta nélkül ünnepséget terveztünk a számára, hisz az édesapja 1920-ban fogott hozzá a cserépgyártáshoz, és így idén ünnepeljük a 100 éves évfordulót. Mindezt az új kunszentmiklósi gyár átadásával összekapcsolva terveztük. A COVID-19 sajnos elmosta a gyáravatót, az ünnepségből csak egy szűk családi vacsora lett a kertben, de remélem, mire a 81-hez érünk, vége lesz ennek az időszaknak, és bepótolhatjuk az ünneplést. A termelési kérdésekért Harmincz Péter a felelős, ő a sógorom. Péter elképesztő munkabírással viszi a gyártás feladatait. Nem kis feladat a három magyarországi üzemegység, valamint a két külföldi gyár termelését összehangolni, operatívan irányítani. A fontos, lényeget érintő és stratégiai kérdésekben minden esetben a hármunk közötti teljes egyetértésre törekszünk, e nélkül nem vágunk bele semmilyen fejlesztésbe, nem lépünk be újabb piacokra, nem építünk új gyárat.

A nők, feleségeink szerepe is igen fontos, biztosítják számunkra a stabil hátteret és az egyensúlyt. Felségem gyakorló orvos, radiológusként dolgozik. A cserépgyártás születésétől fogva egész életét végigkísérte, hiszen ebbe nőtt bele, pontosan látja és érti a rendszer működését. A céggel kapcsolatos kérdésekben fontos számomra a véleménye, számíthatok a tanácsaira. A terheket ilyen módon, a családon belül megosztva, sokkal könnyebb felelősen irányítani a céget.

Hogyan telik egy normál – COVID nélküli – vasárnapi ebéd Nálatok, ha együtt van a nagy család? Előjön ilyenkor a munka, vagy azt szigorúan az üzem/iroda falain belül marad?

Semmiképpen sem. Nem titok, hogy nálunk a vasárnapi ebéd is gyakran a Terrán körül forog. Sajnos a COVID-19 időlegesen a nagyobb családi ebédeket is elmosta, de reméljük, mihamarabb visszatérnek. Nem tudjuk, és nem is akarjuk különválasztani, hiszen ez a családunk része. Nem unjuk meg, hogy erről beszéljünk, és ilyenkor sok olyan gondolat, ötlet is a felszínre kerül, amit kötetlen formában könnyebb megbeszélni. A legfontosabb, hogy a cserép és a Terrán a közös szenvedélyünk, melyről szívesen beszélgetünk ebéd közben és persze utána is. Ez egy szoros és erős kapocs közöttünk, ami összeköt minket.

A Mészáros család 4. generációja is lassan felnőtté válik. Hogyan látod, a fiatalok érdeklődnek a vállalkozás iránt?

Anna, a nagylányunk már felnőtt, a ló a mindene. Állatorvosként dolgozik az egyetemi klinikán, lovakat gyógyít. Óvodás kora óta erre a pályára készült, nem volt esély rá, hogy a családi üzlet beszippantsa. Péter kisfia és az én gyermekem Máté, még csak általános iskolások. Remélem, hogy a fiúk esetleg majd a cserépgyártás felé orientálódnak. Nagyszerű lenne, ha 8-10 év múlva együtt dolgozhatnánk a Terránban.

Rengeteget dolgozol, sokat utazol. Ekkora terhelés mellett kell egy biztos családi háttér. Van valamilyen hobbid/időtöltés, ami segít regenerálódni, vagy a család adja a feltöltődést számodra?

Az utazásból sosem elég, a családom még nálam is jobban szeret utazni, így mint kikapcsolódás a legjobb családi program is évente egy-egy "Nagy utazás". Persze a COVID okán sajnos ez is elmaradt az idén. Nem gyorsan, de hosszan szeretek futni. Lassan 30 éve része a napjaimnak, amatőr szinten heti 2-3 alkalommal. A Mecsekben fél óra futás délutánonként a legjobb feltöltődés számomra. Ez a hobbim is kapcsolódik a céghez, fiatal, sportos munkatársaim Terrán Running Team néven csapatot alapítottak. Két éve a Tisza-tó körül futottunk, tavaly pedig az Ultra Balaton távját is teljesítette a csapat.